Archyvas

Otto Nicolai

Vindzoro šmaikštuolės

(Die lustigen Weiber von Windsor)


Aprašymas Foto Video

Otto Nicolai
VINDZORO ŠMAIKŠTUOLĖS
(Die lustigen Weiber von Windsor)

Libretas Salomon Hermann Mosenthal
Vertė Nerijus Petrokas

Premjera 2016 m. balandžio 1 d.
Trukmė 2.30 val.


Dirigentas - JONAS JANULEVIČIUS
Režisierius ir choreografas - GIANNI  SANTUCCI (Italija)
Scenografas - ALESSANDRO CAMERA (Italija)
Kostiumų ir grimo dailininkė - MARIA CARLA RICOTTI (Italija)
Chormeisterė - Rasa Vaitkevičiūtė

  Statyti operą „Vindzoro šmaikštuolės“ pakviesti scenos meno meistrai iš operos tėvynės Italijos. Režisierius ir choreografas Gianni Santucci, scenografas Alessandro Camera ir kostiumų dailininkė Karla Ricotti bendradarbiavo su LNOBT statant G.Bizet operą „Karmen“. Su italų komanda „Vindzoro šmaikštuolėms“ kelią į Kauno sceną nutiesė teatro vyriausiasis dirigentas Jonas Janulevičius.

Dirigentas Jonas Janulevičius apie spektaklį: „Formos prasme tai klasikinė, numerių struktūros - su tradicinėmis arijomis, ansambliais, choro scenomis ir kalbamaisiais rečitatyvais opera. Jos partitūra - aukščiausios prabos muzikinė kalba, kurią galėčiau lyginti su briliantu - blizganti, puošni, maloniai nuteikianti, lyriniai epizodai, primena vokiečių romantikus, jaučiama ir itališkos operos buffa įtaka, o šalia dar ir labai šiuolaikiškas, nemarus Šekspyro komedijos „Falstafas“ siužetas, pasakojantis apie amžinus dalykus - viliones, apie tai, kaip vyras nori sugundyti svetimą žmoną, tačiau ši „labai“ ištikima. Tai siužetas, kuris parodo mūsų žmogiškąsias ydas, jas pašiepia, o niekadėjus nubaudžia.
Gal dėl šio nuotaikingo siužeto daugiau kaip pusę amžiaus opera „Vindzoro šmaikštuolės“ buvo bene dažniausiai statomas kūrinys didžiosiose Europos scenose, ir tik amžiaus pabaigoje pasirodžiusi garsioji Giuseppe's Verdi opera „Falstafas“ kuriam laikui nustelbė O. Nicolai kūrinį, bet galutinai laiko dulkėmis taip ir nesugebėjo užkloti šios žavios, linksmos vokiškos muzikinės komedijos.“

 Vokiečių kompozitoriaus Otto Nicolai (1810-1849) vardą garsina vienintelė pagal to paties pavadinimo W.Shakespeare komediją parašyta vokiška, komiška fantastinė opera „Vindzoro šmaikštuolės“, kurią jis pradėjo dar 1845-aisiais, kaip pats sakė „su didele meile ir smagia nuotaika“, - tačiau dėl užimtumo tarnyboje baigė tik paskutiniaisiais savo gyvenimo metais.
Operos planą ir scenarijų labai kruopščiai sudarė pats kompozitorius, o libretą rašė jaunas poetas H.S.Mosenthalis. Išliko visos garsiojo anglų dramaturgo W. Shakespearo sukurtos situacijos, tačiau jos buvo gerokai supaprastintos.
„Vindzoro šmaikštuolės” – žavi 2 dalių komedija, kurioje persipina humoras ir lyrika, fantastika ir realybė. Muzikinė kalba, ypač lyriniai epizodai, kiek primena kitus vokiečių romantikus K.M.Weberį bei F.Mendelsohną, jaučiama ir itališkos operos buffa įtaka.
Komiškos fantastinės operos premjera, diriguojant pačiam autoriui, įvyko 1849 m. Berlyne, likus porai mėnesių iki kompozitoriaus mirties.

Kauno scenoje opera buvo statyta 1928 m.
Virtuali ekskursija po Kauno valstybinį muzikinį teatrą

Jaukia XX a. tarpukario architektūros dvasia alsuojančios erdvės paskatins jus pamatyti unikalų ir vienintelį tokį teatrą Lietuvoje gyvai.