Archyvas

Johann Strauss

Vienos kraujas

(Wiener Blut)


Aprašymas Video
JOHANN STRAUSS
VIENOS KRAUJAS
3 veiksmų operetė

PREMJERA 1968 m. balandžio 16 d.
Trukmė 3.10 val
 
Pirmasis atnaujinimas 1985 m. birželio 30 d.
Antrasis atnaujinimas 2001 m. birželio 10 d.
Trečiasis atnaujinimas 2010 m. spalio 1 d.
 
 
Režisierius Paulus Magi (Estija)
III atnaujinimo režisierius - GEDIMINAS MACIULEVIČIUS
Dirigentas - Stasys Domarkas
III autnaujinimo dirigentas - VIRGILIJUS VISOCKIS
Dailininkas Eldor Renter (Estija)
III atnaujinimo dailininkė - MARTA VOSYLIŪTĖ
Choreografas - Heino Asalu (Estija)
III atnaujinimo choreografas - ALEKSANDRAS JANKAUSKAS
 

 
Jau penkiasdešimt pavasarių prabėgo nuo to laiko, kai Kauno valstybinio muzikinio teatro scenoje pirmą kartą suskambo populiarusis valsų karaliaus J.Strausso II valsas „Vienos kraujas“, pakvietęs žiūrovus į to paties pavadinimo operetę. Stebinantį spektaklio ilgaamžiškumą matyt lėmė nuostabi, amžinai jauna J.Strausso muzika ir statytojų sugebėjimas taikliai perteikti operetės žanro žavesį, perprasti žiūrovų lūkesčius.
 2018 m. balandžio 27 d. įvykęs spektaklis „Vienos kraujas“  buvo jubiliejinis, minėjome šio kūrinio nepertraukiamo gyvavimo Kauno scenoje 50-metį. Tą vakarą į teatrą susirinko šiame spektaklyje nuo pat premjeros dainavę solistai, taip pat ir tie, kurie į spektaklį įsiliejo vėliau. Atvyko ir pirmasis operetės dirigentas Stasys Domarkas, taip pat vėliau batutą perėmęs Julius Geniušas. Su liūdesiu paminėti jau Anapilin išėję operetėje dalyvavę kolegos.

Šį spektaklį 1968 m. pastatė estų menininkai: režisierius statytojas Paul Mägi, dailininkas Eldor Renter, dekoracijas nutapė Fricas Matis, choreografas Cheino Asalu, operetę dirigavo Stasys Domarkas.
 
2017 m. sausio 7 d. spektaklyje debiutavo jaunoji teatro solistų karta:
Ieva Goleckytė (Grafienė Cedlau), Ingrida Kažemėkaitė (Franciska Kaljari), Marija Arutiunova (Pepi), Andrius Apšega (Ministras Pirmininkas) ir Povilas Padleckis (Grafas Cedlau).
Apie jaunųjų spektaklį galite paskaityti muzikologės Gražinos Dainauskienės atsiliepimą teatro FB puslapyje.
 
Operetėje parodijuojami Vienos kongreso, vykusio 1814 m., įvykiai. Jo dalyvių lozungas buvo „mylėti, o ne kariauti”, ir aukšti kongreso svečiai uoliai jo laikėsi.
1985 ir 2001 m. operetė buvo atnaujinta. 1985 m. jį atnaujino režisierė Aldona Ragauskaitė, o 2001 m. - Gintas Žilys, dirigentas Julius Geniušas, atnaujinimo dailininkė Janina Malinauskaitė. 

2010 m. spalio 1 d. gyvenimą pradėjo trečią kartą atnaujintas VIENOS KRAUJO spektaklis, kuriame vaidmenis sukūrė beveik visi nauji atlikėjai. Šia operete kaip režisierius debiutuoja operetės žanro grandas, ilgametis teatro solistas, beje, šioje operetėje nuo 1985 m. dainavęs pagrindinį Ministro Pirmininko vaidmenį – Gediminas Maciulevičius.

Žiūrovų ištikimybė šiam spektakliui yra geriausias įrodymas, kad smagus siužetas ir nuostabi valsų karaliaus muzika laikui nepavaldi, spektakliu nori gėrėtis vis naujos žiūrovų kartos, tad atsinaujinęs didžiuliu būriu atlikėjų, jis tęs gyvenimą toliau.
 
Debiutuojantis režisierius G.Maciulevičius operetei VIENOS KRAUJAS turi daug sentimentų, jam teko vaidinti su pirmais šio spektaklio atlikėjais Aloyzu Domeika, Kazimieru Mikalausku, Zuzana Masiulevičiūte, Jonu Janulevičium, Vincu Čižausku ir kitais. Anuomet jis buvo Vytauto Blažio, kuris vaidino ministrą pirmininką, dubleriu. Šiame „Vienos kraujo“ pastatyme G.Maciulevičius norėtų paryškinti daugelyje operečių vyraujančią meilės temą, moralės taisykles, eleganciją, aristokratiškumą.

Režisierius G.Maciulevičius apie spektaklio atnaujinimą 2010 m. sakė:
„To paties vaidmens kitas atlikėjas suteikia ne tik įdomumo, bet ir naujų spalvų. Tuos pačius vaidmenis nauji atlikėjai visuomet traktuos skirtingai. Aš stengsiuosi netrukdyti artistams kurti. Esu dainininkas, teatre sukūręs 76 vaidmenis ir labai nemėgau režisierių, kurie neleidžia artistui pačiam pajausti vaidmens žavesio, savaip jį interpretuoti, neleidžia improvizuoti. Norėčiau, kad spektaklio atlikėjai mane atsimintų tik iš gerosios pusės. Neslėpsiu, kad tikrumoje nesu aistringas atstatomų spektaklių šalininkas, bet klasika yra klasika, todėl keičiantis kartoms kai kuriuos spektaklius tiesiog būtina atstatyti, kūriniui tarsi įpučiama nauja gyvybė, o jauni atlikėjai jam suteikia jaunatviškumo, kitokį požiūrį į sceninį vyksmą.“Virtuali ekskursija po Kauno valstybinį muzikinį teatrą

Jaukia XX a. tarpukario architektūros dvasia alsuojančios erdvės paskatins jus pamatyti unikalų ir vienintelį tokį teatrą Lietuvoje gyvai.