Kauno valstybinio muzikinio teatro gastrolės Budapešto operetės teatre
2023 m. birželio 5–12 d.
Ar žinote, kad olimpiniame judėjime gali dalyvauti ne tik sportininkai?
Nuostabus sumanymas, kai į vieną vietą susirenka geriausi atletai iš gausybės šalių, 1995 m. įkvėpė garsų Graikijos menininką režisierių Theodoros Terzopoulos rengti ir teatro olimpiadą „Theatro Olympics“. Kaip ir sporto entuziastus, taip ir teatro menininkus susiejo puiki galimybė susirinkti, pasirodyti, pasidalinti kūrybine patirtimi ir naujomis idėjomis.
Tarp „Theatro Olympics“ (Teatro olimpiados) įkūrėjų buvo žinomi režisieriai ir dramaturgai Nuria Espert, Antunes, Filho, Tony Harrison, Yuri Lyubimov, Heiner Muller, Tadashi Suzuki, ir Robert Wilson. Vienas didžiausių ir prestižiškiausių pasaulio teatro meno renginių kas ketverius metus namus atranda vis kitoje šalyje ar mieste, teatro meno renginiai vyko Graikijoje, Japonijoje, Turkijoje, Pietų Korėjoje, Kinijoje, Lenkijoje, Indijoje ir kt.
2023 m. Vengrijoje vykstanti olimpiada yra jau 10-oji Teatro Olimpiados istorijoje, o festivalio dalyvių skaičius ir geografija išsiplėtė iki 400 kolektyvų, kurie parodys apie 750 renginių daugiau nei 100 scenų. Tarp gausybės teatro meno renginių įvairiuose Vengrijos miestuose įvyks ir Kauno valstybinio muzikinio teatro pasirodymas. Kolektyvas iš Lietuvos dalyvauja viename iš netradicinių, bet itin akivaizdžių vengrų nacionalinei kultūrai renginių – tarptautiniame operetės „Čardašo princesė“ festivalyje, kurį Teatrinės Olimpiados rėmuose organizuoja Budapešto operetės teatras, beje, švenčiantis savo įkūrimo 100-metį.
Festivalyje „Čardašo princesė“ taip pat dalyvauja ir savąsias šios I. Kalmano operetės versijas rodo Prancūzijos teatras „Compagnie Lychore“ ir pats Budapešto operetės teatras. Festivalio programą vainikuos visų trijų teatrų solistų jungtinis Gala koncertas „Best of Csárdás“, kuriame įvairiomis kalbomis skambės I. Kalmano, J. Offenbacho, F. Leharo ir kitų operečių kompozitorių kūriniai. Festivalyje Kauno valstybinį muzikinį teatrą atstovaus teatro choras, baletas, orkestras, o dainuos jaunoji solistų karta – Marija Arutiunova, Ieva Goleckytė, Andrius Apšega, Martynas Beinaris ir kiti, diriguos Maestro Virgilijus Visockis. Beje, Lietuvos žiūrovai operetę „Čardašo princesė“ puikiai žino kaip „Silva“ (pagrindinės herojės vardas), o ši operetė mūsuose nuo 1946 m. buvo pastatyta net 5 kartus.
Į gastroles su naujausiu „Silvos“ pastatymu trimis autobusais išvyko 120 asmenų trupė. Tai viena rimčiausių ir atsakingiausių operetės žanrą puoselėjančio Kauno muzikinio teatro išvykų į operetės mylėtojų šalį. Juk būtent senojoje Austrijos-Vengrijos imperijoje buvo labiausiai mylimas šis žanras, o jo gerbėjų gretos nei kiek nemažėja ir mūsų dienomis. Tikimasi, kad dalyvavimas šiame festivalyje padės užmegzti naudingų kūrybinių ryšių ir atvers tolimesnio apčiuopiamo bendradarbiavimo galimybių bei pasitarnaus Lietuvos scenos menininkų meistriškumo sklaidai užsienyje.

Virtuali ekskursija po Kauno valstybinį muzikinį teatrą
Jaukia XX a. tarpukario architektūros dvasia alsuojančios erdvės paskatins jus pamatyti unikalų ir vienintelį tokį teatrą Lietuvoje gyvai.