Anatolijus Šenderovas

Dezdemona

(Dezdemona)Aprašymas Vaidina Foto Video

Anatolijus Šenderovas

DEZDEMONA
2 dalių baletas

Muzikos vadovas ir dirigentas Ričardas Šumila
Režisierė ir choreografė Anželika Cholina
Dirigentas Julius Geniušas
Scenografas Marijus Jacovskis
Kostiumų dailininkė Olga Filatova Kontrimienė
Šukuosenų ir grimo dailininkė Dalia Žakytė
Šviesų dailininkas Audrius Jankauskas

Premjera 2023 m. gegužės 26 d.

Trukmė 2.15 val.

 Šoka teatro ir kviečiami baleto šokėjai

Anatolijaus Šenderovo baletas „Dezdemona“ sukurtas pagal Williamo Shakespeare’o tragediją „Otelas“, kurioje kertasi dviejų itin skirtingų veikėjų – Otelo ir Jago psichologiniai pasauliai. Maurų kariuomenės vadas Otelas buvo Venecijos armijos generolu ginant Kiprą nuo Osmanų invazijos. Jis vedė Dezdemoną, daug jaunesnę už save Venecijos merginą. Sužadėtuvės įvyko prieš jos tėvo norą. Otelo armijos vėliavnešys Jagas, vedamas keršto troškimo, piktybiškai kursto vado pavydą, esą Dezdemona jam neištikima su Otelo draugu Kasijumi. Pavydo įaudrinta Otelo vaizduotė nutapo žmonos neištikimybės paveikslą. Mauras, apimtas aklo įsiūčio, nužudo vienintelę jam brangią moterį.
Dėl savo amžinai aktualių aistros ir pavydo temų Shakespeare’o tragedija tebėra aktuali ir šiandien, sulaukia daugybės skirtingų interpretacijų dramos scenose. Tuo tarpu choreografijos priemonėmis ši tema skleidėsi gerokai rečiau. Šiame kontekste ryškus yra choreografės Anželikos Cholinos žvilgsnis į „Otelo“ tragediją. Jos kuriamas spektaklis „Dezdemona“ skiriasi nuo pirmojo pastatymo LNOBT 2005 m. daugeliu aspektų. Girdėsime kitokią muzikinės partitūros versiją, pagal choreografės libretą glaudžiau susietą su Shakespeare’o tragedijos fabula. A. Cholinos spektaklyje nedidelės Kauno muzikinio teatro baleto trupės artistai šoks po kelis vaidmenis, taip kurdami ne tik masiškumo efektą, bet ir įprasmindami personažų virsmo stebuklą teatre. Balete „Dezdemona“ daugiau gilinamasi į veikėjų jausmus ir emocijas, muzika ir choreografija siejamos labai glaudžiai.
„Dezdemonos“ muzikinėje partitūroje yra labai ryški mušamųjų grupė, reikalaujanti ypatingo susitelkimo subtiliausiems niuansams išgauti. Tad spektaklyje gyvai groja ir žymus džiazo perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, dalyvavęs ir pirmajame baleto pastatyme.

**************************
„Ar įmanomi tikri jausmai, aistros – visa, kas gražiausia gyvenime – be moters?“, – prieš daugiau nei dvi dešimtis metų retoriškai klausė kompozitorius Anatolijus Šenderovas, kurdamas muzikinę partitūrą šiai istorijai.
„Mano baleto muziką įkvėpė Shakespear‘o dramos aistros, nepaprasta meilė, pasiaukojimas, kita vertus – negebėjimas pasitikėti didžiosiomis žmogiškomis vertybėmis ir nepateisinamas savo ambicijų sureikšminimas. Tokiais atvejais visada atsiranda koks Jagas...
Tema, regis, aktuali visais laikais“.

„Kurdamas muziką baletui, visada laikausi nuomonės, kad baletas yra ne veiksmas, o įspūdis, sukeltas veiksmo. Tai viską pasako. Mano baleto muzikoje yra meilė, aistra, pavydas, klasta... O į klausimą, kiek joje Shakespeare’o, atsako „Dezdemonos“ statytojai – choreografas, scenografas, kostiumų dailininkas. Shakespeare’o tragedijos aistros yra aktualios ir šiandien – meilės troškimas, ir baisus pavydas, ir siaubinga niekšybė. Tačiau dar kartą balete pasakoti visiems žinomą istoriją būtų kvaila. Be to – ar įmanoma?
Tai reikštų, kad nesilaikiau siužetinės linijos, o rašiau simfoninę muziką. Ji įkvėpta vienokių ar kitokių jausmų, susijusių su įvykiais scenoje, personažų charakteriais, egzistuojančiais mano vaizduotėje. Aš jau seniai „pastačiau“, „sušokau“, sukūriau „scenografiją“ savo įsivaizduojamam baletui... Man tai yra tas pats, kaip girdėti orkestrą, kuriam rašau.
Nėra baletinės muzikos – yra tik gera arba bloga muzika, o sušokti galima absoliučiai viską, kartais tam net muzikos nereikia...“

Publikai svarbu paveikumas. Savo kūryboje nekeliu sau tikslo sukurti tai, ko dar nebuvo. Kažkas pasakė: „neieškokite naujo, bet ieškokite amžino“.
Anatolijus Šenderovas

   
2024 gruodis
Sekmadienis 15 d. 18:00 val.2025 sausis
Sekmadienis 12 d. 18:00 val.
Informacija apie bilietus

dėl bilietų rezervavimo elektroniniu paštu
+370 37 78 77 44
administratore@muzikinisteatras.lt

dėl bilietų pirkimo internetu
+370 37 22 87 84
info@muzikinisteatras.lt
Virtuali ekskursija po Kauno valstybinį muzikinį teatrą

Jaukia XX a. tarpukario architektūros dvasia alsuojančios erdvės paskatins jus pamatyti unikalų ir vienintelį tokį teatrą Lietuvoje gyvai.